Wpływ czynników zewnętrznych na monetę

Kolekcjonerstwo monet jest pasją wielu osób od wieków. Zaczęło się to już wieki temu, za czasów Oktawiana Augusta. Same monety powstały naprawdę wiele lat temu. Początkowo były one prowizoryczne, wykonane na przykład z muszli, jednak z czasem do ich produkcji zaczęto wykorzystywać różnego rodzaju metale. Fakt, że historia monet zaczęła się już tak dawno oznacza, że tworzenie zbiorów ma równie długą tradycję. W związku z tym wiele egzemplarzy przekazywanych było  i dalszym ciągu jest z pokolenia na pokolenie. Po pewnym czasie na takiej wieloletniej monecie można zauważyć zniszczenia. Czas nie oszczędza nawet tak trwałych przedmiotów, jak te wykonane z metali szlachetnych. Konieczna jest więc odpowiednia dbałość o każdy egzemplarz i jego ochrona, by nie dopuścić do całkowitego zniszczenia monety i nie obniżyć tym samym jej wartości, co ma niebagatelne znaczenie w przypadku, gdy chcemy w ten sposób zarabiać.

Należyta ochrona monet nie będzie w pełni spełniona, jeśli nie będziemy znali przyczyn ewentualnych zniszczeń. Tak naprawdę wszystko, co nasz otacza wywiera pewien wpływ na powierzchnię każdego obiektu na ziemi, w tym też na powierzchnię metali. Zmiana właściwości fizycznych nie jest jeszcze katastrofą, mimo że znacznie obniża to wartość przedmiotu. Najbardziej niebezpieczne są wszelkie reakcje chemiczne zachodzące na powierzchni tychże obiektów. Mogą one zmienić skład przedmiotu i tym samym sprawić, że przestanie on  być tym, czym był pierwotnie.

Pierwszym czynnikiem, który może zmieniać właściwości fizyczne lub chemiczne monety jest woda. Sama czysta woda oczywiście nie spowoduje, że moneta się rozpadnie. Dopiero długotrwały kontakt z cieczą, w której obecnych jest mnóstwo związków chemicznych może sprawić, że przedmiot zacznie się niszczyć. Poza oczywistymi substancjami żrącymi, zagrożenie dla monet stanowią nawet najprostsze pierwiastki. Dla przykładu może to być woda, w której znajduje się wiele minerałów. To one wchodzą często w reakcję z niektórymi elementami składowymi monety. Zwykle nie wyrządza to żadnych trwałych, nieodwracalnych szkód – na powierzchni metalu może pojawić się osad, który niestety nie jest zupełnie obojętny dla monety. Jego usuwanie może przysporzyć wiele problemów, ponieważ należy uważać, by podczas usuwania osadu nie naruszyć powierzchni metalu. Nietrudno jest tu o wszelkie zarysowania i pęknięcia, szczególnie dlatego, że moneta, która przez długi czas znajdowała się w wodzie z wieloma substancjami staje się bardziej delikatna i krucha. Niełatwo jest samodzielnie dokonać takiego czyszczenia, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest udanie się do specjalisty, który posiada odpowiedni do tego sprzęt i umiejętności.

Kolejnym czynnikiem, dość oczywistym, jest temperatura. Szczególnie szkodliwe dla metali są temperatury wysokie, które powodują, że strukturą i kształt monety mogą dość mocno się zmienić, mówi numizmatyk z Płocka. Ponadto takie temperatury mogą przyczynić się do całkowitego zaniku rysunku czy nominały, co jest niestety nieodwracalne. W tym przypadku straty są ogromne, dlatego tak istotne jest przechowywanie monet w klaserach, w chłodnych i zacienionych miejscach.

Urazy mechaniczne to coś, co bezpośrednio wpływa na właściwości monety. Nie jest łatwo w taki sposób zgnieść tego stopu metali, by zmienił on zupełnie kształt, ale kiedy już się to stanie, wartość monety spada w ogromnej mierze. Zniszczeń mechanicznych można dokonać także zupełnie przypadkowo podczas czyszczenia monet. Nieodpowiednie środki, które wchodzą w reakcję z metalami, zbyt mocne szorowanie i pocieranie – wszystko to odbija się na stanie zachowania nie tylko starych, ale także nowych egzemplarzy.

Miejsce przechowywania monet jest kwestią pierwszorzędną, jeśli zależy nam na jak najlepszym ich stanie. Niestety, niektóre z nich znajdujemy w dość niekorzystnych warunkach, na przykład w ziemi. Zdarza się, że taki „pobyt” monety w piasku nie uczyni żadnej szkody, jednak jeśli w ziemi znajdowały się silne substancje chemiczne pochodzące na przykład z agresywnych środków ochrony roślin, wtedy stan takiej monety może pozostawiać wiele do życzenia.

Polecamy: Comparic – kurs korony islandzkiej

Jednym z najbardziej istotnych czynników, które mają wpływ na stan zachowania monet jest czas. To on powoduje, że każdy przedmiot zmienia w mniejszym lub większym stopniu swoje właściwości. Tutaj jednak paradoksalnie czas nie jest wrogiem, bowiem im starsza moneta, tym jest wartość jest wyższa. Przedmioty z odległych czasów trudniej jest znaleźć, a ich egzemplarzy jest naprawdę niewiele, dlatego stanowią one cenne unikaty, nawet jeśli na ich powierzchni widoczne są znaczne zniszczenia. Czas to jedyny czynnik, który mimo niekorzystnego wpływu fizycznego na samą monetę oddziałuje na jej atrakcyjność pozytywnie. Warto więc pamiętać, że zniszczone monety, które w przeszłości narażone były na różne szkodliwe warunki, nie są skazane od razu na to, by ich wartość była zupełnie niska. Ich starość, czasem nawet wiekowość sprawi, że już sama kwota bazowa tego okazu stanie się wyższa, dlatego ostateczna cena, uwzględniająca wszystkie inne cechy, również będzie zadowalająca.

Sprawdź: Adwokat Kaliszewski