Sławne osoby na monetach

Numizmatycy zajmują się nie tylko badaniem unikalnych monet, ale również kolekcjonowaniem tych najbardziej wartościowych. W takich niezwykłych kolekcjach znaleźć można bardzo często naprawdę nadzwyczaj wyjątkowe okazy, które wybite zostały w edycjach limitowanych i były rozprowadzana tylko podczas szczególnej okazji. Często są to nawet pojedyncze sztuki, których nie znajdzie się w żadnym innym miejscu. Wśród kolekcji polskich monet unikalnych, bardzo często spotkać można sławne osoby. Są to nie tylko znani królowie i dowódcy, ale również często też muzycy lub autorzy książek.

Sławne osoby na monetach

Monety ze sławnymi osobami są bardzo popularne w środowisku numizmatyków, głównie ze względu na fakt, że takie monety posiadają dużą wartość i zarazem najtrudniej jest je znaleźć, gdyż był one produkowane zazwyczaj w pojedynczych sztukach, często właśnie w celach typowo kolekcjonerskich. Do jednych z częściej spotykanych należą monety z Grzegorzem Ciechowskim lub Stefanem Żeromskim, aczkolwiek w zbiorach numizmatycznych znaleźć można również monety z wizerunkiem papieża Jana Pawła II, Bolesława Prusa, czy też znacznie rzadziej Tadeusza Kościuszko. Ceny takich monet dość znacznie przewyższają ich wartość nominalną i tak na przykład moneta o nominale 10 zł. potrafi kosztować nawet ponad 100zł.

Umieszczanie sławnych osób na monetach ma swój swoisty cel. Niektóre z tych okazów upamiętniają jakieś konkretne wydarzenie z życia danej osoby, inne zawierają po prostu jej wizerunek. Każda z tych osób, czy to artysta czy polityk, to postać historyczna, która w jakiś sposób wpłynęła na sytuację naszego kraju, czy to gospodarczą czy też kulturową. Monety z wizerunkami sławnych osób to bogactwo naszej kultury, dlatego mają one bardzo dużą wartość i to nie tylko historyczną.

Unikalne monety

Największym skarbem dla sporej grupy numizmatyków jest zdobycie monety, która na pewno dostępna jest tylko w jednym egzemplarzu. Nie jest to rzadkie zjawisko, gdyż nawet te, które zostały wybite w większej ilości, często po prostu zaginęły lub gdzieś się zapodziały. W przypadku starszych monet powszechnie zdarza się, że zostały one po prostu zgubione po wojnie ewentualnie zrabowane. Są również okazy, które wciąż leżą na strychu wielu polskich rodzin, a osoby, które są w ich posiadaniu nawet nie wiedzą, że mają taki skarb.

Monety starsze, które przedstawiają postacie historyczne, mają zazwyczaj większą wartość. Powstały nawet specjalne sklepy, które oferują swoim klientom właśnie stare monety z wizerunkami znanych postaci. Wśród oferty takich sklepów znaleźć można Władysława Warneńczyka, Władysława Jagiełłę lub królową Jadwigę. Im starsza i lepiej zachowana moneta, tym większą ma ona wartość i jest chętniej wybierana przez towarzystwo numizmatyków. Wśród wielu starych monet, część z nich zawiera wizerunek osób sławnych, zazwyczaj są to osoby, historyczne, przede wszystkim z czasów prężnego rozwoju Polski. Każda taka moneta może zainteresować kolekcjonera, gdyż ma bardzo dużą wartość historyczną.