Ceny monet

Wielu kolekcjonerów monet poza kolekcjonowaniem zajmuje się jednocześnie ich sprzedażą z jak najlepszym dla siebie zyskiem. Każdy osobny okaz może mieć swoją indywidualną wartość, dlatego też każda moneta powinna być dokładnie sprawdzona pod tym względem, aby można było ją wycenić. Czy handel monetami się opłaca? Jakie są ceny za takie produkty?

Monety kolekcjonerskie

Każda moneta może być wyceniona na jakąś typowo określoną sumę. Większość elementów w zbiorach numizmatyków stanowią monety kolekcjonerskie, które wyprodukowane były specjalnie w tych celach. I tutaj ceny mogą się bardzo między sobą różnić, ponieważ koszt najtańszej monety kolekcjonerskiej, najświeższej, wybitej w wielu egzemplarzach może wynosić zaledwie kilka złotych. Są jednak unikalne monety, które bardzo trudno znaleźć, gdyż stworzone zostało zaledwie kilka sztuk, a w niektórych przypadkach czasami tylko jedna moneta. Są to prawdziwe skarby dla numizmatyka, logiczne więc, że ich wartość dla kolekcjonerów jest znacznie wyższa. I tutaj w zależności od charakteru takiej monety, koszt może wynosić od kilkuset nawet do kilkunastu tysięcy złotych. Takiego rodzaju monety kolekcjonerskie bardzo często spotkać można w sprzedaży. Najczęściej oscylują one w przedziale 50-200 zł, choć jak wspomniano wyżej, są również znacznie tańsze oraz znacznie droższe okazy. Bywa to zazwyczaj uwarunkowane od ilości pozostałych egzemplarzy, ich dostępności na rynku oraz aktualnej jakości.

Monety historyczne

Kategoria ta obejmuje monety znalezione podczas badań historycznych lub w zwyczajnych zbiorach rodzin, które otrzymały je od swoich przodków. W wielu przypadkach są to monety, które były wykorzystywane w dawnych czasach lub po prostu pochodzą z dawnych czasów. Warto wiedzieć, że kolekcjonowanie monet to hobby popularne od wieków, można więc być w posiadaniu monet kolekcjonerskich, które mają jednocześnie niemałą wartość historyczną. Są to chyba najlepsze okazy, na jakie może trafić numizmatyk, gdyż nie tylko pogłębiają znaczenie samej kolekcji, ale również dzięki niezwykłej wadze historycznej – czasem kosztują majątek. Mimo wszystko osoby, które mają w swoich zbiorach takie monety, nie są zbyt chętnie, aby je sprzedawać, ponieważ jest to dla nich bardzo wartościowy skarb przedstawiający najwyższą wartość.

Oczywiście w zbiorach numizmatyków znajdują się również monety, których używali jeszcze nasi pradziadkowie. W dzisiejszych czasach także mają one już pewną wartość, jednak jeszcze niezbyt wysoką. Mimo wszystko numizmatycy wciąż je zbierają, gdyż za kilka lat mogą stać się one bardzo wartościowe. Cena każdej monety może być indywidualna i nawet te, które posiadają taki sam nominał, mogą różnić się pewnymi szczegółami, które zaważą na ich wartości. Warto więc dokładnie badać każdą monetę, ponieważ w detalach można odnaleźć bardzo wiele ciekawostek, które mogą przeważyć podczas wyceny danego okazu. Jeżeli jesteśmy początkującymi kolekcjonerami i do końca nie wiemy, jaką wartość może przedstawiać dana moneta najlepiej korzystać ze wsparcia kogoś, kto się na tym dużo lepiej zna od nas samych.