Akcesoria kolekcjonerskie

Kolekcjonerzy monet i starych banknotów mają w swoich zbiorach bardzo wiele różnego rodzaju okazów. Muszą jednak również mieć miejsce na to, aby te piękne okazy przechowywać i właściwie utrzymywać. W czym spotkać można najlepiej i w najbardziej bezpieczny sposób zachowane unikalne elementy numizmatycznej fantazji?

Klasery i albumy na monety i banknoty

Chyba najbardziej popularne i najlepiej ochraniające kolekcjonowane produkty. Wykorzystywane nie tylko do nominałów pieniężnych, ale również do różnego rodzaju znaczków posiadających bardzo często duże wartości. Klasery i albumy mogą być różnych rozmiarów, oprawione w najpiękniejsze skóry, często masywne i nad wyraz wyjątkowe. Każdy taki album jest unikalny w swoim rodzaju, a wszystkie elementy, które mają się w nim znaleźć doskonale posegregowane i odpowiednio zabezpieczone. Dzięki takim akcesoriom znacznie łatwiej można uporządkować kolekcje monet czy banknotów, zwiększa się również komfort ich wygodnego przeglądania. W takich akcesoriach można je wystawić także na wystawę lub pokazać przyjaciołom.

Paleta na monety

To bez wątpienia doskonałego rodzaju alternatywa dla tych wszystkich, którzy chcą wyeksponować swoje najlepsze okazy. Na takiej palecie znajdują się miejsca na poszczególnego rodzaju monety, należy je wkładać tak, aby każdy nominał był jak najbardziej widoczny. Takie palety mogą stać na kolekcjonerskich półkach lub za specjalnymi szybami. Są raczej wykorzystywane głównie do celów ekspozycyjnych, następnie monety chowa się ponownie w albumie lub kasecie.

Kaseta na monety

Są to przedmioty spotykane przeważnie w formie niewielkiej walizeczki, która jest odpowiednio zamykana. Jej zadaniem jest ochrona okazów, a także zastrzeżenie jej dostępu dla osób nieupoważnionych. W kasecie można monety przenosić i przewozić z miejsca na miejsce. Można też w niej eksponować swoje zbiory, które zostają ułożone w odpowiednim porządku. Kaseta jest bardzo chętnie wybierana przez kolekcjonerów, którzy mogą pochwalić się wieloma cennymi okazami i wolą je zawsze dobrze zabezpieczyć.

Etui na monety

To bez wątpienia najprostsza i zarazem najtańsza, jednak dobrze zabezpieczająca opcja monety przed zanieczyszczeniem i zniszczeniem. Etui jest niewielkich rozmiarów, można je ze sobą zabrać praktycznie rzecz biorąc wszędzie. Zazwyczaj jedno etui pomieści jedną monetę, choć są również większe rozmiary, w których może się znajdować kilka cennych monet wydanych na przykład w formie okazjonalnej serii. Niektórzy kolekcjonerzy wykorzystują również specjalne sakiewki, w których trzymają swoje okazy, jednak w takim przypadku nie da się ich ładnie ułożyć i posegregować seriami lub rozmiarami, dlatego takie rozwiązanie rzadko wybierane jest przez wielkich pasjonatów kolekcjonerstwa. Akcesoria do przechowywania monet wybierane są ze względu na bezpieczeństwo, jakie zapewniają okazom lub na to, w jaki sposób można wygodnie w nich kolekcje wyeksponować. Wszystkie z tych produktów są bardzo praktyczne i pozwalają na zabezpieczenie nawet największych okazów.